Gwiezdna galaktyka w bibliotece, czy to możliwe?
27 października, w ramach projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Komorowie uczestniczyły w zajęciach z cyklu: Czytam sobie w bibliotece.
Tego dnia uczniowie klasy Ia i Ib poznali książeczkę o dziwnej przygodzie i tajemniczym przyjacielu pewnej dziewczynki. Dzieci wspomagane przez nauczycielki oraz bibliotekarzy przeczytały historię z książeczki „Marta i ufoludek”, która została wydana w serii „Czytam sobie”. Seria ta jest wyjątkowa ponieważ wspiera naukę samodzielnego czytania na 3 poziomach umiejętności.
Historia z książeczki była nietypowa, dlatego stała się inspiracją do kolejnej części zajęć, podczas której pierwszaki odkopały bibliotekę zasypaną przez górę śmieci, ucząc się tym samym prawidłowej segregacji odpadów obowiązującej w Gminie Michałowice. Był to czas, w którym dzieci poznały trudne słowa takie jak recykling, segregacja czy frakcja biodegradowalna.
Po krótkiej przerwie, kiedy wszystkie śmieci znalazły się w odpowiednich workach, w podziemiach biblioteki czekało kolejne zadanie. Na kilka chwil sala komputerowa zamieniła się w prawdziwą gwiezdną galaktykę, ze stołów zniknęły stare pudełka po herbacie, rolki po ręcznikach lub papierze toaletowym, kawałki gazet i sreberek, a na ich miejscu pojawili się przybysze z kosmosu. Dzieci wykonały własne recyklingowe ufoludki, nadały im imiona i zabrały ze sobą do domu.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Czytam sobie w bibliotece”, którego współorganizatorem jest Wydawnictwo Egmont. Projekt jest skierowany do czytelników w wieku 5-8 lat i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przy wsparciu takich partnerów jak: Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Nasza biblioteka jako jedna z 900 w całym kraju otrzymała komplet dziewięciu książek z serii „Czytam sobie” wraz z siedmioma scenariuszami do zajęć oraz kompletem dwudziestu dwóch teczek dla dzieci zawierającymi materiały promocyjne. Na podstawie scenariuszy zorganizowane zostały zajęcia, na których dzieci w niezwykle twórczy sposób zinterpretowały przeczytaną historię korzystając z formy wyrazu jaką jest plastyka.
Dzięki projektowi Centrum Edukacji Obywatelskiej biblioteka zdobyła nowe narzędzia do prowadzenia zajęć animacyjnych wokół literatury. Dzieci uczestniczące w zajęciach zdobyły nowe i rozwinęły już posiadane umiejętności. Przede wszystkim jednak kojarzą już czytanie z wielką przyjemnością!
Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne – biblioteka zorganizuje dla Was warsztaty. Sugerowany wiek dzieci to 5-8 lat. Spotkania w ramach projektu już się zakończyły, jednak scenariusze zajęć zostały z nami i nadal zachęcamy do Czytania sobie w bibliotece.
Biblioteka prowadzi również Lekcje biblioteczne, głośne czytanie oraz zajęcia tematyczne.
Zapraszamy na zajęcia!
Koordynatorzy:
Marta Matusiak – Bibliotekarz / Animator Kultury; Katarzyna Walichnowska - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.
Zapisy w czasie otwarcia biblioteki na miejscu, telefonicznie 22-758-01-84 lub mailowo informacje@biblioteka-komorow.pl
Ekologia dla przedszkolaków
O tym, że w bibliotece dzieją się rzeczy niecodzienne, dowiedziały się także przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Komorowie. 3 października odwiedziła nas grupa Motylków, a 4 października grupa Biedronek.
Po zapoznaniu się z prowadzącymi rozpoczęły się zajęcia. Z wielkim zaciekawieniem przedszkolaki czekały na zapowiadane atrakcje.
Dzieci miały okazję pomóc Pani Justynie przeczytać opowiadanie o ufoludku, każdy mógł spróbować swoich sił przy opowiadaniu.
Nie zabrakło też podpowiedzi dla Pani Marty jak się wyrzuca, a właściwie jak powinno się segregować śmieci.
Po zdobyciu porcji wiedzy i wysłuchaniu opowieści dzieci zaprojektowały ubrania dla pozaziemskich gości - roboty przybierały najróżniejsze postacie. Zajęcia zakończyły się uroczystym wręczeniem przez Panią Dyrektor dyplomów oraz naklejek przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Był to niewątpliwie twórczy czas, mamy nadzieję, że przedszkolaki z Komorowa jeszcze nie raz odwiedzą bibliotekę aby wspólnie odkrywać wielką moc literatury.