Relacja Panoramy Pruszkowskiej
Wizyta w POP Radio
23 maja wolontariusze z grupy pracującej nad Pokojem Zagadek, odwiedzili POPradio Pruszków, gdzie w przemiłej atmosferze opowiadali o projekcie i pracy nad nim.
Serdecznie dziękujemy Pani Redaktor za ten czas, a Państwa zapraszamy do wysłuchania audycji, która zostanie wyemitowana 25 maja w okolicach południa.
Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej
A gdyby tak odłożyć wszystkie dżojstiki, odrzucić myszki i zapomnieć o klawiaturze.
Wyjść do Świata rzeczywistego i za sprawą pewnej tajemnicy cofnąć się w czasie i pomóc znanej pisarce dokończyć historię, którą zaczęła wiele lat temu!?
Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room Gminie Michałowice!!
O co chodzi?!
O stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie odkrywają na nowo znanych ze szkolnych akademii patronów i historię miejsc, w których się wychowywali.
Projekt o nazwie "Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej" jest całkowicie niekomercyjny, a wszelkie działania mają charakter edukacyjny.
Naszym celem, jest pokazanie młodzieży, na czym polega idea escape room’ów i zainspirowanie ich, do stworzenia własnego pokoju zagadek w Bibliotece, która w latach 1957-1965 była domem Marii Dąbrowskiej. Willę pisarka zapisała w testamencie właśnie na bibliotekę, licząc że stanie się miejscem spotkań z literaturą. Ulubionym pokoju Dąbrowskiej, gdzie znajdują się sprzęty i pamiątki po pisarce, jest więc idealnym miejscem, w którym nasi wolontariusze mogą uruchomić wyobraźnię i zaaranżować przestrzeń tak aby stała się pokojem pełnym zagadek.
Jak działamy?
Od 14 marca, w bibliotece spotyka się grupa ponad 20 wolontariuszy, którzy wspólnie opracowują koncepcję naszego pokoju oraz systematycznie ją realizują. Zważywszy na miejsce, w którym powstaje escape room, kluczem do stworzenia scenariusza, była tematyka literacka oraz historia Komorowa. Znajdujące się w bibliotece przedmioty codziennego użytku należące kiedyś do pisarki, stare zdjęcia i pocztówki, artykuły prasowe, książki biograficzne, dzienniki pisarki, audycje radiowe, były dla wolontariuszy nieoceniona lekturą, która zobrazowała schyłek lat 60 ich specyfikę i koloryt, stając się tym samym odniesieniem, do stworzenia własnej historii.
Wszelkie treści wypracowane podczas zajęć są autorstwem naszych wolontariuszy, mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie zostaną opublikowane poza biblioteką.
Do tej pory udało nam się zorganizować trzy warsztaty, w czasie których konstruowaliśmy scenariusz, opracowywaliśmy łamigłówki, decydowaliśmy o rekwizytach potrzebnych do aranżacji pokoju oraz jedno wyjście studyjne, podczas którego wolontariusze udali się do 3 istniejących już Escape Room’ów w Warszawie, gdzie mogli podpatrzeć jak profesjonalnie funkcjonują takie miejsca.
Na ostatnim warsztacie gościliśmy Pana Marcina Mitznera z Games Development, który na co dzień zajmuje się tworzeniem i organizacją gier przestrzennych, planszowych oraz szkoleniowych. Pan Marcin, pomógł nam wybrać najciekawsze pomysły i ułożyć je w logiczną całość.
Przed nami jeszcze długa droga, naszym celem jest otwarcie pokoju zagadek podczas tegorocznej NOCY BIBLIOTEK planowanej na 3 czerwca, której hasło przewodnie brzmi: czytanie porusza! Tej nocy biblioteka otworzy się dla wszystkich mieszkańców na których czekać będą liczne warsztaty dla małych i tych nieco większych miłośników literatury oraz stanie się miejscem w którym każdy z Was bez względu na wiek będzie mógł zaprezentować się zupełnie z innej strony! Ciekawi!?
Więcej informacji wkrótce!
My już nie możemy się doczekać!!! A Wy???
Marta Matusiak
Kolejne warsztaty za nami
W sobotę 22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z wolontariuszami w ramach projektu „Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej”. Były to owocne warsztaty pełne pomysłów i ciężkiej pracy. Tym razem wolontariusze mieli okazję spotkać się z Panem Marcinem Mitznerem z Games Development, który na co dzień zajmuje się tworzeniem i organizacją gier przestrzennych, planszowych oraz szkoleniowych.
Tym razem czekało nas trudne zadanie, gdyż celem końcowym naszych warsztatów miało być stworzenie ostatecznego scenariusza Escape Room’u. Aby uporządkować sobie dotychczasową wiedzę, powróciliśmy do naszych pomysłów na fabułę oraz zagadki, które pojawiły się na poprzednim spotkaniu. Pan Marcin pomógł nam zastanowić się, które pomysły są ciekawe, a z których lepiej zrezygnować. Co więcej dowiedzieliśmy się jak stworzyć różnorodne zagadki, posiadające ciągłość logiczną i prowadzące nas do końcowego celu naszego pokoju zagadek. Tworzenie scenariusza okazało się bardzo ciekawym, ale też trudnym zadaniem, gdyż nie wszystkie pomysły naszych kreatywnych wolontariuszy można było wykorzystać. Na szczęście nasza praca się opłaciła i podczas tego spotkania powstał już wstępny scenariusz, który w razie potrzeby będziemy jeszcze modyfikować.
Nasze sobotnie spotkanie trwało kilka godzin, ale dzięki niemu na następnych warsztatach, które odbędą się w maju, będziemy mogli ruszyć do działania i tworzyć nasze zagadki. „Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej” jest coraz bliższy zrealizowania, a to wszystko dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom. Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszego profilu na Facebook-u oraz naszej strony internetowej gdzie będziemy was informować o naszych dalszych działaniach.
Przypominamy, że otwarcie już niedługo. My już nie możemy się doczekać!
Joanna Krzyżanowska
Wizyta studyjna w warszawskich escape room-ach
Za nami dwa spotkania z cyklu Escape Room w Bibliotece!
W projekt zaangażowała się grupa wspaniałych, młodych, otwartych i niezwykle kreatywnych ludzi, którzy torpedują nas swoimi pomysłami i chęcią działania. Z taką drużyną nie może nam się nie udać!
Zdjęcia przedstawiają wyjście studyjne podczas którego wolontariusze czerpali inspirację odwiedzając warszawskie pokoje zagadek.
Pierwsze spotkanie grupy i... rozwiązywanie zagadki
14 marca wystartował niekomercyjny projekt o charakterze edukacyjnym, który prowadzimy razem z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Realizację projektu "Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej" rozpoczęliśmy grą przygotowaną na podstawie "Koraliny" Neila Gaimana.
Wolontariusze, którzy zgłosili się do projektu weźmie udział w serii warsztatów, których rezultatem będzie stworzenie escape room'u o tematyce literackiej. Na pierwszym spotkaniu opracowana została wstępna lista pomysłów i wskazówek, które będą wykorzystane do dalszej pracy nad naszym pokojem zagadek.