Warszawska grupa "Patałłachów"
20 października bibliotekę odwiedziła grupa "Patałłachów" pod przewodnictwem Pana Lechosława Herza.
Wędrowcy obrali szlak Otrębusy-Komorów i to u nas mieli ostatni przystanek zwiedzania na swej trasie.
Dwudziestoosobowa grupa z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o domu, o Marii Dąbrowskiej i o bibliotece.
Zwiedzanie budynku pod przewodnictwem Dyrektor - Katarzyny Walichnowskiej było nie lada atrakcją - pierwszym przystankiem był Pokój pisarki Marii Dąbrowskiej - to tu rozpoczęła się opowieść o części wiejskiego życia patronki biblioteki. Grupa zgodnie stwierdziła, że oprócz talentu literackiego Maria Dąbrowska miała również talent plastyczny, obrazki malowane ręką pisarki były oceniane w samych superlatywach.
Spostrzegawcza grupa pytała o każdy najmniejszy szczegół w pokoju, z zainteresowaniem słuchali również o escape roomie, który działał w naszej bibliotece.
Później był czas na zwiedzanie całego budynku i wysłuchanie historii jego modernizacji.
Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.
Lechosław Herz należy do zasłużonych polskich krajoznawców. Jeden z najlepszych znawców Mazowsza, przyrodnik i regionalista, turysta i taternik, podróżnik, działacz społeczny, fotografik, popularyzator zagadnień przyrodniczych, krajoznawczych i turystycznych, publicysta. Jest autorem kilkuset artykułów i esejów na tematy związane z przyrodą, zabytkami architektury i sztuki oraz szeroko pojętym krajoznawstwem, jest również współautorem wielu map turystycznych, autorem kilkudziesięciu folderów i przewodników po Ziemi Augustowskiej i Suwalskiej, Mazurach, Tatrach i Podtatrzu oraz Mazowszu. Autor tomu esejów i opowiadań krajoznawczych „Wardęga. Opowieści z pobocza drogi” (2010), po części o charakterze autobiograficznym; książka zdobyła Nagrodę Magellana jako najlepsza książka podróżnicza roku 2011. Autor opracowań tekstowych do kilku albumów fotograficznych o Polsce. Swoje fotogramy prezentował na wystawach m.in. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie (2006). Wyróżniony nagrodą Magellana „za kolekcjonowanie piękna polskiego krajobrazu, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie do pielęgnowania w sobie uważności” (2018). (źródło: Wikipedia)