Optymistyczna opowieść o ciężkich czasach
W ciepłe piątkowe popołudnie 16 czerwca w Bibliotece w Komorowie spotkaliśmy się z panią Marią Trzaskowską, autorką książki "Ziemianie w tyglu historii".
Zarówno słuchacze jak i personel biblioteki długo nie mogli ochłonąć z wrażenia jakie wywarła na nas ta niezwykła Kobieta.
Powiedzieć, że była uśmiechnięta i serdeczna, to jak nic nie powiedzieć.
Pani Maria cała była uśmiechem i serdecznością.
Opowiadając o losach swojej rodziny, która brała udział, albo była świadkami licznych ważnych wydarzeń z historii Polski, potrafiła przeplatać smutne losy, ze słowami pełnymi życzliwości i podziwu dla każdego bohatera opowieści.
Żartowała, prowokując nas do śmiechu, ale też dzieląc się bardzo osobistymi wspomnieniami skłaniała do refleksji nad tym, co to znaczy być porządnym człowiekiem. Co to znaczy być prawdziwym, żarliwym patriotą, który miłość do ojczyzny pokazuje swoimi czynami, wsparciem innych oraz dbałością o dobro wspólne i przyszłe pokolenia.
W opowieści Pani Marii sporo było faktów, o których podręczniki historii milczą. O emocjach, o cenie wyborów życiowych, o przyziemnych trudnościach jakim trzeba było stawić czoło. O stracie stylu życia i życiu dalej, w innej rzeczywistości, ale wciąż z tymi samymi wartościami.
Słuchając krótkich biografii poszczególnych osób, byliśmy pod wrażeniem każdej z nich. Każdą chciałoby się poznać i z każdą dłużej porozmawiać. Życzliwość pani Marii do ludzi sprawiła, że postacie nie były tylko wizerunkiem na fotografii, ale miały swoje emocje, pasjonującą historię w tle i stawały się kimś, kogo się zna. Jak bohaterów ciekawych książek.
A anegdotki, na przykład ta o babeczkach i torcie makowym, na długo zapadną nam w pamięć powodując bardziej osobiste patrzenie na dzieje naszego kraju.
Dodatkowo opowieść o Pani Komierowskiej - wielolteniej komorowskiej katechetce ożywiła wspomnienia z dzieciństwa części publiczności.
Książka, która była kanwą piątkowej opowieści do wypożyczenia w naszej bibliotece >>> katalog on-line <<<
16.06.2023 godz. 18:00
spotkanie autorskie z Marią Trzaskowską
Zapraszamy na spotkanie z wnuczką legendarnego wiceprezydenta miasta Lwowa Zdzisława Marchwickiego i autorką książki Ziemianie w tyglu historii.
Jej niesamowita opowieść o XX-wiecznej historii mazowieckich, warszawskich i lwowskich rodzin ziemiańskich będzie uzupełniona oryginalną prezentacją zdjęć z rodzinnych zbiorów.
Maria Magdalena Trzaskowska przez całe swoje długie życie jest związana z Mazowszem i Warszawą.
Siostra ojca Marii Trzaskowskiej, Sabina z Marchwickich Komierowska z majątku Ryki, opisana w książce, mieszkała po wojnie w Komorowie
i była tam wieloletnią katechetką.
INFORMACJA:
Wydarzenie może być dokumentowane w postaci foto- i/lub wideorelacji i może być publikowane na stronach internetowych , w mediach społecznościowych i wydawnictwach Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie oraz może być przekazywanie mediom. Biorąc udział w przedsięwzięciu jego uczestnik/opiekun prawny uczestnika, wyraża zgodę na przetwarzanie swojego/uczestnika wizerunku dla potrzeb związanych z promocją wydarzenia.
Maria Magdalena Trzaskowska o sobie
Jestem autorką książki pt. „ZIEMIANIE W TYGLU HISTORII” (wyd. LTW-Łomianki, 2021, str.527).
Mój pradziadek Zdzisław Marchwicki, szczególnie zasłużony dla Ojczyzny, był wiceprezydentem Lwowa, a wcześniej uczestnikiem Powstania 1863 roku. Pełnił funkcję naczelnika cywilnego pow. ostrołęckiego, a następnie komisarza pełnomocnego woj. płockiego. Aresztowany w listopadzie 1863 r. Zwolniony. Skazany na wywózkę na Sybir, zdołał emigrować.
Tematyka mojej książki szczególnie teraz jest aktualna ze względu na rocznicowe uroczystości związane z wybuchem Powstania Styczniowego.
Dotychczas przeprowadziłam w Warszawie i na terenie Polski ponad 10 takich spotkań, które zostały nagrane lub opisane na stronach internetowych organizatorów. Można je odszukać w przeglądarce internetowej wg kryterium „Maria Magdalena Trzaskowska”. Przeprowadzono ze mną również kilka wywiadów.
Oto niektóre ze spotkań:
Warszawa – Gocław, UTW, 12.01.2023 r. (vide Facebook, UTW Gocław).,
Warszawa, DOM SPOTKAŃ z HISTORIĄ, 11.05.2022 r.,
Ostrołęka, MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ, 14.09.2021 r.,
Kuczbork, Gm. Biblioteka , filia w Zielonej, pow. żuromiński, 10.01.2023 r.
(były majątek mojej mamy).,
Pruszków, Książnica Pruszkowska, 08.12.2022 r.,
PIASECZNO, Biblioteka, UTW, 16.09.2022 r.,
KAROLIN, Biblioteka, czerwiec 2022 r.,
RYKI, Centrum Kultury (były majątek mego ojca), 25.05.2022 r. (vide YouTube, Miejsko Gminne Centrum Kultury w Rykach),
Goworowo, Gm. Biblioteka, 20.20.2021 r. (majątek moich przodków).
Wywiady dla:
RDC (Radio dla Ciebie), red. Piotr Łoś,
RADIO LWÓW (wyemitowano w 6 odcinkach latem 2022 r.),
Muzeum Narodowego w Warszawie (dla potrzeb archiwum).