Listy z kanałów

Hanna Dziarska

O Powstaniu Warszawskim powstały tysiące publikacji, a wciąż jeszcze odnajdują się dokumenty, które poszerzają wiedzę o jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Przykładem tego jest książka Hanny Dziarskiej  Listy z kanałów, do której inspiracją była korespondencja pomiędzy walczącą w Śródmieściu trójką młodych Powstańców a ich rodzicami mieszkającymi na Mokotowie, mocno zaangażowanymi we wsparcie zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej oraz w ochronę majątku „Społem”, instytucji, z którą byli związani zawodowo.

Niezwykła jest historia zetknięcia się autorki – dziennikarki, wolontariuszki Muzeum Powstania Warszawskiego – z przenoszonymi kanałami listami, w których znalazła ślady powstańczych losów swojej mamy i jej poległej w Powstaniu młodszej siostry, walczących na Starym Mieście. Im poświęcona jest druga, bardzo osobista, część Listów z kanałów.

Lektura tytułowych listów, zawierających szczegółowe opisy życia codziennego w obozie warownym „Baszty”, jak nazywał tę część wolnej dzielnicy jeden z ojców, oraz z oczywistych względów oszczędne relacje dzieci z ich służby w Śródmieściu, pozwala czytelnikowi poznać realia tamtych dni, dostarcza też ogromnych emocji.

Losy młodych Powstańców i ich rodzin, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części książki, wpisane są w szeroki kontekst historii walczącej Warszawy, co nadaje publikacji charakter popularyzatorski. Książka zawiera też wiele ciekawostek, nieznanych szerzej faktów, a bogaty materiał ilustracyjny i atrakcyjna forma graficzna są zachętą do sięgnięcia po nią przez czytelników interesujących się tematyką Powstania Warszawskiego.

„Książka łączy perspektywę wielkiej i małej historii, losy poszczególnych jednostek wplatając w dzieje zbiorowości”.  – prof. Ewa Paczoska

„Wielowątkowość Listów z kanałów, bogactwo treści w każdym z nich oraz głębokie zaangażowanie autorki w opowieść czynią z książki niezwykle interesująca lekturę. Wpisuje się ona w sposób szczególny w nurt literatury wspomnieniowej dotyczącej Powstania Warszawskiego oraz związanej z historią miasta”.  – prof. Aldona Podolska-Meducka.

Oficyna Wydawnicza SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Patronat honorowy:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem”
Związek Powstańców Warszawskich
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Ośrodek Karta

Książki będą do zakupienia podczas spotkania.

Spotkanie poprowadzi:

dr Agnieszka Praga

mieszkanka Gminy Michałowice, kulturoznawca ze specjalizacją zarządzanie w kulturze, wykładowca akademicki, autorka tekstów naukowych w publikacjach, m.in.: „Zarządzanie dziedzictwem. Problemy, obszary, definicje”, „Znaki (nie)pamięci. Teoria i praktyka upamiętniania w Polsce”, „Świadkowie: Między ofiarą a sprawcą zbrodni”, „Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności”, „Załącznik Kulturoznawczy” oraz „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Historicolitteraria”. Obecnie pracuje w Biurze Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej.